Obalamy  mity na temat długów w UK

 

Długi to częsty temat rozmów. W większości przypadków są to rady, których nikt, kto ma długi, nie powinien stosować. Najczęściej są to rady tych, którzy nie rozumieją, o czym mówią, lub po prostu powtarzają plotki. Wiecie, jak to jest: „pośpiech jest złym doradcą”. Jeśli chodzi o zadłużenie, zbyt długie zwlekanie może być o wiele bardziej niebezpieczne.

Jeśli jesteś zadłużony, nie warto zwlekać z szukaniem pomocy, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie istnieje kilka rodzajów pomocy dla dłużników, a wierzyciele często zgadzają się na niższe oprocentowanie. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej rozpowszechnionym i szkodliwym błędnym przekonaniom na temat zadłużenia w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie długi przedawniają się po 6 latach

Jest to często słyszana plotka. Daje ona nadzieję osobom, które wierzą, że jeśli nie będą odpowiadać na wezwania do zapłaty, nie będą odbierać telefonów i będą czekać sześć lat, to ich problemy same znikną.

Zgodnie z „Ustawą o przedawnieniu” dług może się przedawnić po sześciu latach, jeśli wierzyciel nie wystąpił z nim do sądu lub nie ma wydanego CCJ (wyroku sądowego), dlatego też wierzyciele pokładają wiarę w tych przepisach.Nawet jeśli dłużnik nie skorzystał z usług odpowiedniej firmy zajmującej się spłatą długów, nadal może dochodzić swoich należności na różne sposoby.

Twój bank nie może zabrać pieniędzy z konta bez twojej zgody

Bank może zażądać zwrotu pieniędzy, ponieważ nie zostały one wpłacone na poczet zadłużenia w banku (debet na rachunku bieżącym, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt lub zadłużenie hipoteczne).Ponadto, jeśli dług trafił do sądu i wydany został wyrok, wierzyciel może uniemożliwić wypłatę pieniędzy z konta bankowego dłużnika, stosując egzekucję.

Wierzyciele mogą wysyłać komorników, aby ściągali długi

Komornika może powołać tylko sąd. Wierzyciel nie może sam wezwać komornika. Może jedynie zwrócić się o pomoc w odzyskaniu swoich środków do firmy windykacyjnej lub firmy zajmującej się ściąganiem długów, która posiada inne uprawnienia niż komornik.

Wyjazd do Polski pozwoli uciec przed długami 

Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ucieka do Polski, licząc na to, że wierzyciele ich tam nie znajdą i że ich kredyty ulegną przedawnieniu. Niestety, Europejski Tytuł Egzekucyjny pozwala na egzekucję orzeczeń sądowych w dowolnym kraju europejskim tak, jakby zostały one wydane w tym kraju.Dodatkowo, nigdy nie wiadomo, czy dana osoba, nie będzie chciała w przyszłości wrócić do UK.

IVA jest odpowiedzią na problem z długami

O ile program IVA może pomóc komuś wyjść z długów, niekoniecznie sprawdzi się w Twoim przypadku. Według ekspertów zajmujących się redukcją zadłużenia, strategia wychodzenia z długów musi być dokładnie przeanalizowana dla każdego przypadku z osobna. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o redukcję zadłużenia.

Bardziej dostępny jest Debt Management Plan (plan spłaty zadłużenia). Polega to na tym, że dłużnik musi być w stanie płacić co miesiąc określoną kwotę, a Ty musisz wynegocjować ze wszystkimi wierzycielami takie warunki, aby cała suma przeznaczona na spłatę zadłużenia była rozsądna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *